Tuvalu i Postcrossing

Czy znacie zabawę o nazwie Postcrossing? Polega ona na wysyłaniu kartek pocztowych z pozdrowieniami do różnych nieznanych nam osób. Ich adresy otrzymujemy losowo, kartki piszemy w języku angielskim lub takim, który wspólnie znamy z danym użytkownikiem. Od początku istnienia serwisu wysłano za jego pomocą ponad 36 milionów pocztówek (więcej o Postcrossingu przeczytacie tutaj). Okazało się, że również Tuvalu włączyło się w tę zabawę, na dodatek wykorzystując ją w edukacji dzieci w szkole podstawowej!

W 2010 roku wolontariusze z Tajlandii zainicjowali na Tuvalu projekt polegający na szerzeniu wiedzy o tym małym kraju i zagrożeniu, jakie dla niego niesie podniesienie wód oceanicznych. Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, wykorzystując platformę Postcrossing, wysłano dokładnie 422 kartki pocztowe z Tuvalu z pozdrowieniami i krótką informacją dotyczącą zmian klimatu. Projekt ten nazywał się „Send Tuvalu to the World„.

tuvalu-students

Rok później postanowiono włączyć w akcję dzieci z lokalnej szkoły podstawowej na Funafuti, a projekt nazwano „PLAY with EARTH”. Co tydzień otrzymane kartki pocztowe z jakiegoś jednego kraju, np. Japonii, były wstępem do nauki o danym miejscu. Z kolei pisząc wspólnie nowe kartki, które miały zostać wysłane do losowych osób, dzieci ćwiczyły język angielski. Oczywiście nie trzeba mówić, że dla nich otrzymywanie kartek z całego świata było niezwykle ekscytujące, a projekt pod kątem edukacyjnym okazał się ogromnym sukcesem.

IMG_3062 (1)

Realizację pomysłu powtórzono w 2014 roku, projekt tym razem nazwano „We Are One„. W akcji znów uczestniczyły dzieci na podobnych zasadach, co poprzednio. Pomagała w tym wolontariuszka z Tajlandii, Emily. Powstał nawet fanpage na Facebooku.

IMG_8782

Niestety nic nie wiadomo, aby pomysł powtórzono jeszcze ponownie. Emily musiała już wracać do domu, a konto Project_Tuvalu nie jest aktywne od roku.

PS. Na Tuvalu wysłano z z Polski dziewięć kartek, można je zobaczyć tutaj.

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s