Thule i Tuvalu

ThuleTuvalu plakatPrzypadkiem trafiłem na dobrze zapowiadający się film dokumentalny o Tuvalu, niestety zobaczyć go jest sporym wyzwaniem – mi się póki co nie udało.

Z informacji zebranych w Internecie wynika, że film powstał w 2014 roku i jego reżyserem jest Szwajcar Matthias von Gunten. Autor zestawił opowieści o rodzinach z dwóch odległych krańców świata: mieszkańców osady Qaanaaq (dawniej Thule) na północnym krańcu Grenlandii oraz mieszkańców Tuvalu. Ci pierwsi utrzymują się z polowania na foki, jednak topnienie lodowca i zmiany klimatyczne powodują, że jest to coraz trudniejsze; ci drudzy mieszkają na wyspach coraz częściej zalewanych przez ocean, przez co życie tam staje się nie do zniesienia (niektórzy Tuvalańczycy już wyemigrowali do Nowej Zelandii).

Ciekawe, czy takie zestawienie historii o ludziach mieszkających na peryferiach globu zwyczajnie udało się reżyserowi i czy uniknął taniego filmowego sentymentalizmu i moralizatorstwa? Niestety wygląda na to, że bez kupienia DVD na Amazonie nie mam szans na zobaczenie go w sposób legalny, bo ThuleTuvalu oczywiście nie ma polskiego dystrybutora. Może ktoś z Was go jednak widział jakimś cudem i mógłby podzielić się w komentarzu swoimi refleksjami?

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s